Informujemy,
że zgodnie z pierwszym raportem Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej obejmującym okres od 21 marca do 20 maja 2026 r., Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie ogłosiło suszy rolniczej w województwie podlaskim.
Sytuacja pogodowa i warunki agrometeorologiczne są jednak na bieżąco monitorowane przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG- PIB) w ramach Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej. Oznacza to, że ewentualne zmiany mogą zostać uwzględnione w kolejnych raportach.
Aktualne informacje dostępne są pod adresem: https://susza.iung.pulawy.pl/komentarz/2026,01/
Zasady postępowania w przypadku ogłoszenia suszy
Jeżeli w kolejnych raportach zostanie ogłoszona susza na terenie województwa podlaskiego, szacowanie strat nie będzie odbywało się przez komisje gminne.
W takim przypadku:
- ocena suszy i strat opiera się na danych IUNG-PIB,
- rolnicy zgłaszają szkody samodzielnie,
- obowiązuje wyłącznie forma elektroniczna zgłoszenia,
- zgłoszenie składa się przez aplikację „Zgłoś szkodę rolniczą”,
- wymagany jest Profil Zaufany,
- wnioski nie są składane w Urzędzie Gminy Narew ani w innych urzędach gmin.
Elektroniczne zgłoszenie o oszacowanie szkód można będzie złożyć do 15 października roku, w którym wystąpi susza.









